Kantina Enol

Ofrohet shërbim
Punishte vere, restorant

Vendodhja
Shko te harta

Afër
Tiranës, Krujës, Aeroportit të Tiranës

Transporti

Transport publik deri në Prezë (Kala) nga Vora; nga qendra e fshatit është 15-minuta me këmbë deri në restorant.
Me makinë, merrni rrugën kryesore për në Prezë, ndiqni tabelën e kthimit në të majtë pak para se të mbërrini në sheshin e fshatit, pastaj ndiqni tabelat.
Kujdes rrugën e pjerrët në zonën e parkimit!

Akomodimi

4 dhoma dyshe duke filluar nga 30 euro nata

Çfarë mund të bësh

Degustim vere, shëtitje përreth vreshtave dhe fermës, udhëtim i shkurtër me këmbë në rezervuarin aty pranë

Merr me vete

Rakia e bërë vetë, me aromë, e quajtur “Rukomel”

Informacion

Kantina Enol gjendet vetëm 30-minuta larg me makinë nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, jo shumë larg nga aeroporti, në fshatin Prezë. Kalaja e Prezës e shekullit XIV sheh mbi Tiranë dhe rrafshinën e rrethuar nga malet e Krujës dhe Dajtit. Gjatë betejave kundër osmanëve në shekullin XV, kështjella shërbeu si një kështjellë kryesore dhe pikë strategjike dhe komunikimi për heroin kombëtar Skënderbeu, duke lidhur kështjellat e Krujës dhe Petrelës. Aktualisht kalaja tërheq turistë të shumtë për udhëtime ditore në fshat për të shijuar një piknik dhe pamje të shkëlqyera në ajrin e pastër.

Megjithatë gjatë viteve të fundit, Preza është frekuentuar nga vizitorët edhe për një arsye tjetër: Kantinën Enol. Pas një udhëtimi të shkurtër me makinë nga sheshi i fshatit afër kalasë, dhe pas një rruge të pjerrët që të çon në pronën e kantinës dhe fermës, kopshti i mirëmbajtur i restorantit ju fton të shplodheni dhe të ndjeni aromën e produkteve të freskëta nga furra e madhe me tulla jashtë dhe skara.

Enol është bashkimi i emrave Eni dhe Olsi, fëmijët e pronarit dhe themeluesit të punishtes së verës, Qemal Alushit, që reflekton natyrën familjare të fermës, restorantit dhe verës. Si i vetmi nga katër vëllezërit pa arsim të lartë, ai provoi dorën në disa profesione përpara se të vendoste të ndiqte pasionin e tij të vjetër për verën dhe ëndrrën e tij për ta prodhuar atë vetë.

Nga viti 2002 deri në vitin 2004 ai mbolli vreshtat që vizitorët i shohin sot, dhe prona e familjes përgjatë shpatit të kodrës dëshmoi se kishte kushte të përsosura për rritjen e rrushit. Për ngritjen e biznesit u deshën edhe disa vite të vështira, por në vitin 2007 punishtja e verës u përfundua dhe një vit më vonë, vera e Kantinës Enol u shit zyrtarisht për herë të parë.

Në bodrumet e verës në restorant ruhen ende disa shishe nga vitet e para, ku shishet janë vendosur në rafte prej druri që arrijnë deri në tavan. Shishet mbajnë verëra të ndryshme, ndërsa rezervuarët e mëdhenj prej çeliku inoks në murin përballë përmbajnë verë që ende nuk është futur në shishe. Kantina prodhon rreth 10,000 shishe në vit, kryesisht përzierje të verës së shtëpisë: kabërnet, sangiovese dhe merlot, por edhe trebbiano. Në qendër të dhomës gjendet një tryezë e gjatë prej druri, ku vizitorët mund të marrin pjesë në degustim vere për të shijuar aromën dhe shijen në një atmosferë të qetë.

Olsi, djali i Qemalit, ndan pasionin e të atit për prodhimin e verës dhe mund të japë informacion për varietetet e rrushit, si përpunohen ato dhe karakteristikat e ndryshme të verës së prodhuar prej tyre. Përveç punës si mësues i edukimit fizik në një shkollë të mesme në afërsi të Vorës, ai mbaroi studimet e Masterit për bujqësi duke u përqendruar te vera. Në familje, ai është përgjegjës për eksperimentimin dhe krijimin e produkteve të reja, njëra prej të cilave është një lloj rakie e veçantë dhe e shijshme, (e ngjashme me grapën), e aromatizuar me mjaltë, kanellë dhe karafil që ai e ka quajtur rukomel.

Nga qilari i verës, një shkallë prej druri të çon deri në restorant. Tryezat e mëdha familjare prej druri me mbulesa të kuqe tavolinash, i japin dhomës një ndjenjë të ngrohtë, pavarësisht madhësisë, ndërsa tufat me lule të egra të freskëta në çdo tryezë shtojnë një prekje të këndshme, një detaj që Qemali e ka menduar së bashku me vajzën e tij Enin. Ajo ndihmon Qemalin të administrojë restorantin, dhe është gjithashtu e përfshirë në kontabilitetin e bujtinës.

Gatimet në restorant nuk përgatiten vetëm duke përdorur përbërës lokalë dhe organikë, por ato edhe prezantohen jashtëzakonisht bukur, duke u shoqëruar me lule më të freskëta. Për të formuar një ide të qartë për gatimet e restorantit, provoni antipastën e shtëpisë, një pjatë antipaste e përzier, si edhe përzgjedhjet e shumta të djathit dhe byrekut të shtëpisë. Pjatat tipike dhe të preferuarat për dashamirët e mishit janë tava e dheut, qengji ose keci i pjekur në hell. Vakti mbyllet me një pjatë me fruta dhe ëmbëlsira tipike.

Përbërësit e gatimeve janë rritur pjesërisht në fermë, e cila përfshin një sipërfaqe totale prej rreth 5 hektarësh, gjysma e së cilës është vresht. Pjesa tjetër e tokës është mbjellë, ndër të tjera, me ullinj, mollë, kunguj, shegë, fiq, qershi, gështenja dhe arra. Në skajin e poshtëm të shpatit, një rrethim i gjerë përmban afërsisht 150 pula që sigurojnë vezë të freskëta për fermën.

Mishi dhe produktet e tjera të qumështit vijnë nga fermerët vendas, megjithëse Qemali thotë se ishte e vështirë të gjeje furnitorë që mund të ofronin cilësinë e nevojshme në kohën kur familja Alushi hapi restorantin në vitin 2014. Tani, zinxhiri i furnizimit është konsoliduar dhe stafi i kuzhinës, i kryesuar nga gruaja e Qemalit, Shpresa, dhe dy kuzhinierë të tjerë, kanë përvojë në bërjen e gjalpit, djathit dhe kosit të tyre nga qumështi i marrë nga fermerët e zonës, si dhe reçelit, kompostos dhe lëngjeve nga prodhimet e tyre.

Në vitin 2018 familja e zgjeroi biznesin e vet duke shtuar disa dhoma për vizitorë, sipër restorantit. Ndërsa shumica e vizitorëve janë shqiptarë nga qytete të afërta, siç janë Tirana, Durrësi, Lezha apo Shkodra, të cilët vizitojnë restorantin dhe kantinën në udhëtime ditore, disa vizitorë janë gjithashtu të etur për tu zhytur në një ambient të qetë dhe të gjelbër për disa ditë. Tre nga katër dhomat dyshe kanë ballkone të mëdha nga ku mund të shihet e njëjta pamje e bukur si nga restoranti më poshtë, që sheh mbi rreshtat e gjatë të vreshtave. Kështjella e Prezës lartësohet në majë të kodrës matanë përroit të vogël poshtë pronës.

Për të eksploruar rrethinat në një udhëtim të vogël me këmbë, vizitoni rezervuarin aty pranë. Për më tepër, nëse vizitoni në fillim të shtatorit gjatë vjeljes, mund të merrni pjesë në festivalin e verës, gjatë të cilit vizitorët mund të zgjedhin rrush dhe ta shtypin me këmbë, sipas mënyrës tradicionale. Në çdo rast, edhe ata që vijnë për një vakt dhe për të pirë diçka do të largohen me një përvojë të paharrueshme nga ambienti i bukur i Kantinës Enol, ushqimit të shijshëm dhe verës së shkëlqyer.

Read More