Vila Sofia

 • Guest House, Guesthouse, gvalle, Memaliaj, restorant, Sofia, Tepelene, Vila Sofia
Read More

Shtëpia e Kuajve

 • Hipizem, Korca, Korce, Kuaj, Kuajve, Shtepi, Shtëpia e Kuajve, Turan
Shtëpia e Kuajve është modeli i fermës familjare, e përqëndruar tek mbarështimi i kuajve. Brenda strukturës së fermës është ngritur një stallë në të cilën mbarështrohen 30 kuaj të rracave të ndryshme si Angloarab, Apaluza, Lipizzaner, Anglez gjak pastër e tjerë. Hilmi, një i ri i apasionuar pas kuajve, me eksperiencë 15 vjeçare si tranjer […]
Read More

Traditional Guesthouse Përmet

 • Ferma Agroturistike, Ferma Turistike, Guest House, Guesthouse, Permet, Restaurants, Traditional Guesthouse Përmet
Traditional Guesthouse Përmet, është modeli i përkushtimit, sakrificës, për të reailzuar ëndrrën e rijetëzimit të shtëpisë së të parve, si një destinacion i promovimit të vlerave historike, kulturore dhe kulinare të zonës me synim ruajtjen e traditës mikpritëse në harmoni me natyrën. Qetësia, madhështia e luginës së Vjosës dhe mikpritja janë tre momente të shenjta […]
Read More

Shpella Guesthouse

 • Albanian Alps, Alps, Grunasi Waterfall, Guesthouse, Hiking tours, Hiking Trails, Kamping, Mal, North, Shpella, Shpella Guesthouse, Theth, Theth's Church
Read More

Te Kiço

 • Hiking Trails, Ionian Sea, Kamping, kico, South Albania, Southern Costal Trail, Te Kiço
Read More

Camping Ecuador

 • Butrint Tours, Camping Ecuador, Ecuador, Hiking Trails, Ionian Sea, Kamping, Sea Side, Southern Costal Trail
Read More

Camping Kranea

 • Camping Kranea, Fishing, Ionian Side, Kayaking, Kranea, Paddling, Sea Side, South Albania, Southern Costal Trail
Read More

Camping Vumlo

 • Camping Vumlo, Ionian Sea, Kamping, Kamping Vulmo, Sea Side, South Albania, Southern Costal Trail, Vumlo
Read More

StarCamp

 • Hiking Trails, Ionian Sea, Kamping, South Albania, Southern Costal Trail, StarCamp
Read More

Camping Livadh

 • Camping Livadh, Hiking Trails, Ionian Sea, Kamping, Livadh, Sea Side, Southern Costal Trail
Read More

Camping Çajupi

 • Cajupi, Camping Çajupi, Gjirokastra, Guest House, Hiking, Kamping, River Side, Unesco, Zagori Church
Read More

Camping Peshku

 • Albania, Camping Peshku, Guest House, Kamping, Lake, Lake Ohrid, Lin Village, Ohrid, Peshku, Saint Naum
Read More

Butterfly Camping

 • Butterfly Camping, Dibra, Guest House, Guesthouse, Hiking, Hiking Trails, Horse Riding, Kamping, Mountain, North
Read More

Camping Hoxha

 • Camping Hoxha, Dibra, Drin River, Guest House, Hiking, Hiking Trails, Hoxha, Kamping, Mountain, North
Read More

Albturist EcoCamp

 • Albturist EcoCamp, EcoCamp, Guest House, Hiking, Kamping, Permet, Rafting Tours, River Side, Vjosa River
Read More

Lepusha Guesthouse

 • Albanian Alps, Alps, Guest House, Guesthouse, Hiking, Hiking Trails, Kamping, Kelmend, Lepusha, Lepusha Guesthouse, North, Vermosh, Waterfall
Read More

Peraj Guesthouse

 • Albanian Alps, Alps, Guest House, Guesthouse, Hiking, Hiking Trails, Kamping, Kelmend, Mountain, North, Peraj, Peraj Guesthouse, Vermosh
Read More

Camping Kale Uka

 • Albanian Alps, Alps, Guest House, Guesthouse, Hiking, Hiking Trails, kale, Kamping, Mountain, North, uka, Valbona Valley
Read More

Camping Ded Nika

 • Albanian Alps, Alps, Camping Ded Nika, Ded Nika, Guest House, Guesthouse, Hiking Trails, Kamping, Mountain, Nderlysaj, North, Theth, Theth's Church
Read More

Camping Qehaja

 • Albanian Alps, Alps, Camping Qehaja, Guest House, Guesthouse, Hiking, Hiking Trails, Mountain, North, Qehaja, Theth
Read More

Camping Adora

 • Adora, Albanian Alps, Alps, Camping Adora, Guest House, Guesthouse, Hiking, Kamping, Mountain, North, Shala river, Valbona Valley
Read More

Logu i Harushave

 • Albanian Alps, Alps, Grunasi Waterfall, Guest House, Guesthouse, Hiking, Logu i Harushave, Mountain, North, Northen Albania, Theth, Theth's Church
Read More

Demushi Guesthouse

 • Alps, Demushi, Demushi Guesthouse, Guesthouse, Hiking tours, Kamping, Mountain, North, Valbona Valley, Waterfall
Read More

Guesthouse Kukaj

 • Albanian Alps, Alps, Guest House, Guesthouse, Guesthouse Kukaj, Hiking Trails, Kamping, Kukaj, Mountain, North, Valbona, Valbona Valley, Valbone
Read More

Park Blini

 • Blini, Guest House, Guesthouse, Hiking, Koman, Lumi Shales, North, Park Blini, River, Shala river
Read More

Kol Gjoni Guesthouse

 • Alps, Guest House, Guesthouse, Hiking tours, Horse Riding, Kamping, Kol Gjioni, Kol Gjoni, Mountain, North, Valbona Valley, Valbone, White river
Read More

Hotel Alpini

 • Alpini, Budac, Guesthouse, Hiking, Hotel, Kelmend, Lepushe, malesi, North, Shkoder
Read More

Rosa’s Bed & Breakfast

 • Hotel, lin, Pogradec, Restaurants, rosa, Rosa's Bed & Breakfast
Rosa B&B është themeluar në vitin 2016. Rosa B&B është një Bujtinë e vogël e vendosur në fshatin e bukur turistik Lin, në Pogradec. Aktivitetet e biznesit filluan me vetëm dy dhoma, për t’u zgjeruar pas disa vitesh. Rosa B&B ofron shërbime akomodimi dhe restorantesh për turistë të huaj dhe vendas që nga viti 2016. […]
Read More

Agro Turizem Bicja – Vila 43

 • Agro Turizem Bicja, bicja, Hotel, lin, porgradec, Vila, Villa 43
Agro Turizem Bicja – Vila 43 Lin është themeluar në vitin 2018. Ajo operon si një Bujtinë e cila ofron një kapacitet akomodimi prej 6 dhomash dyshe. Vila përballet me bregun e Liqenit të Ohrit duke shfaqur një kopsht një zonë private plazhi. Ekziston një restorant i cili shërben ushqim tradicional për turistët vendas dhe […]
Read More

Vila Dante Boutique Hotel

 • Butique, Dante, Hotel, Pogradec, Tushemisht, Vila Dante
Vila Dante është një biznes familjar i themeluar në2017. Fushat kryesore të aktivitetit të biznesit përfshijnë ngritjen e bareve, restoranteve dhe aktiviteteve të hoteleve. Në vitin 2018, pronarët vendosën të hapnin Boutique Vila Dante, e vendosur afër restorantit, duke ofruar një kapacitet akomodimi prej 6 dhomash. Isshtë zbukuruar bukur duke ofruar gjithashtu një bar dhe […]
Read More

Rambuje Resort

 • Kune, Lezhe, peshkim, rambuje, Rambuje Resort
I vendosur në Ishull-Lezhë, 1.5 km nga Plazhi i Kune, Hotel Rambuje ofron akomodim, restorant, parkim privat falas, një pishinë të hapur sezonale dhe një bar. Duke u mburrur me cilesinë e dhomave, ky resort u ofron pushuesve kënd lojërash për fëmijë. Akomodimi ofron shërbim në dhomë, një klub për fëmijë dhe të gjitha dhomat […]
Read More

Ferma Morava

 • Ferma Morava, morava
Ferma Morava ndodhet në zemër të natyrës me një lokacion perfekt rreth 6 km larg qëndrës së Korcës, afër Voskopojës, Dardhës dhe vetëm 15 km larg liqenit të Prespës së madhe. Arratisja perfekte ndaj zhurmave dhe pluhurit të qytetit. Ferma ka një historik 30 vjecar, ku pasioni dhe dedikimi ndaj bletës janë rrënja e cdo […]
Read More

Buxheli Farm

 • Buxheli, Buxheli Farm, Tirana
Nese doni te largoheni nga jeta e zhurmshme e qytetit , Buxheli Farm është ambienti i duhur . Kjo fermë ndodhet në zonën e Baldushkut , ndërtuar vetem 1 vit më parë në 2020. Buxheli Farm ndërthur në mënyrën më të përosur kuzhinën tradicionale me freskinë e perimeve me përberjen e produkteve blegtorale që është […]
Read More

Sofra Kolonjare

 • Kamping, kolonje, Sofra Kolonjare
Sofra Kolonjare operon në tregun e agroturizmit që prej vitit 2011 me një kapacitet prej 7 dhomash familjare dhe 35 tavolinash të vendosura në ambjentet e brëndshme dhe të jashtme. Kuzhina ka një larmishmëri produktesh tradicionale blektorale të malit të Gramozit siç janë mishi dhe bulmeti. Sofra Kolonjare ofron mundësinë për kamping me një kapacitet […]
Read More

ACA Albania

 • Aca Albania, Durres, Ferma Turistike
ACA Albania ofron një dimension krejt të veçantë të agroturizmit, jo në fusha e kodra të blerta, por në det të kaltër. Për turistët ofrohen aktivitete rekreacioni nëpërmjet peshkimit. Akomodimi ofrohet në varkë, me një kapacitet prej 8 personash dhe plotëson të gjithë nevojat për argëtim, peshkim, si dhe konsum të produkteve të freskëta të […]
Read More

Bujtina Lika

 • Bujtina Lika, Farms, Ferma Turistike, Lika, Puke
Bujtina Lika është hapur në vitin 2018 për të pritur turistë. Për shkak të hapësirës së vogël për akomodim, puna e bujtinës është përqendruar në pritjen e grupeve, për të drekuar ne tryezën e bujtinës. Mikëpritja me ushqime nga produktet natyrale lokale të prodhuara nga vetë ferma, ose nga fshatarët përreth është suksesi i saj. […]
Read More

Agora Farmhouse

 • Agora Farm House, Farms, Ferma Turistike, Restaurants, Shkoder
Agora Farmhouse është një sipërmarrje familjare që operon prej dy vitesh në treg. Zotëron një sipërfaqe prej 20 dynym zonë fushore pranë liqenit dhe 25 dynym zonë pyjore që e rrethon. Ka të ngritur strukturën e restorantit, të kufizuar me zonë të dedikuar kampingu per turistët, me 4 dhoma akomodi buzë liqenit. Shtrihet buze liqenit, […]
Read More

Kantina Familjare Shehi

 • Familjare Shehi, Farms, Ferma Turistike, Kantina Famlijare Shehi, Shehi, Tirana, Winery
Ferma “Vëllezërit Shehi” është krijuar nga bashkimi i pesë familjeve, që në vitin 1999. Ajo ka në pronësi 8 ha tokë bujqësore të familjes, me destinacion vreshtarinë, e cila zë 3 ha të sipërfaqes totale. Dy hektarë janë të mbjella me ullinj dhe 2 ha pemtari e blektori për nevojat e brendshme. Ferma shtrihet në […]
Read More

Lugina e Agrumeve

 • Ferma Turistike, Lugina e Agrumeve, Restaurants, Sarande
Ferma është fokusuar në prodhimin e frutave e perimeve të sezonit, që ka në fokus prodhime organike vendase. Produktet karakteristike janë agrumet, në formën e nënprodukteve të saj, të cilat ofrohen te restoranti për vizitorët. Krahas ushqimit, për turistët ofrohet guidë në fermë dhe pjesëmarrje në aktivitetet bujqësore.
Read More

Agro Isaku

 • Agro Isaku, Delvine, Farms, Ferma Turistike, Restaurants, Winery
Agro Isaku, funksionon si SHBB, nëpërmjet një bashkëpunimi me kantinën “ISAK”, prandaj aktiviteti ushtrohet në të njëjtat ambiente. Përveç restorantit që punon për klientët e tij, nuk mungojnë aktivitetet në fermë, si “shijimin e verës” (Wine Tasting) me grupe të ndryshme turistike. Përveç degustimit të verës dhe rakisë, klientët kanë mundësi të vizitojnë vreshtat dhe […]
Read More

Shtëpia e Midhjeve

 • Ferma Turistike, Fish, Midhje, Mussles, Restaurants, Sarande, Shtepia e Midhjeve
Nisur nga emri, ky aktivitet merret me kultivimin e midhjeve në liqenin e Butrintit. Është një biznes familjar i iniciuar më tepër se 20 vjet më parë. Prodhuesit dhe furnizuesit më të rëndësishëm me midhje në vend, “Shtëpia e midhjeve” furnizon magazinat më të mëdha të produkteve të detit në Tiranë dhe Durrës. Në vitin […]
Read More

Kantina & Ferma Dukat

 • Dukat, Farms, Ferma Turistike, Kantina & Ferma Dukati, Restaurants, Vlore, Winery
Ferma Dukat ka nisur veprimtarinë e saj si një fermë. Më pas, në vitin 1993 u shndërruar në një kantinë. Që prej fillimit, rritja ka qenë graduale, në sajë të punës së perditshme familjare, duke arritur një sipërfaqe totale të fermës prej 10 ha. Kultura që spikat më tepër është rrushi, i cili është i […]
Read More

Kantina Vila Hadaj

 • Berat, Farms, Ferma Turistike, Hadaj, Restaurants, Vila Hadaj, Winery
Kantina “Vila Hadaj” ndodhet 17 km nga qyteti i Beratit, e ndërtuar në mes të vreshtave të zonës së njohur të Malinatit. Veçori tërheqëse për kantinën është investimi në natyrë, larg zhurmave, ndotjes dhe në zemër të natyrës, aty ku lulëzojnë vreshtat që prej vitit 1970. E ndërtuar me mur guri, duke iu përshtatur traditës, […]
Read More

Kantina Kallmeti

 • Ferma Turistike, Kallmeti, Kantina Kallmeti, Lezhe, Restaurants, Winery
Kantina Kallmeti është shtëpi e hapur dhe mirëpret me bujari çdo vizitor. Ndodhet në fshatin Kallmet, 11 km në veri të qytetit të Lezhës, 18 km nga bregdeti i Shëngjinit dhe 55 km nga Tirana. Kantina mund të vizitohet çdo ditë të javës, si nga vizitorë të rastit, ashtu edhe nga grupe të organizuara, nga […]
Read More

Hani i Lekës

 • Ferma Turistike, Guest House, Hani i Lekes, Lezhe, Restaurants
Meqë ky aktivitet shtrihet në një zonë malore, ka hapësirë të mjaftueshme për mbarështimin e bagëtive. Aty mbarështohen dele, derra dhe pula, të cilat rriten në fermë dhe perdoren për konsum në restorant. Produktet ushqimore që ofrohen në bujtinë janë: mishi, djathi, vezët, gjiza dhe nënprodukte të tjera. Si atraksion turistik të afërt ka Kishën […]
Read More

Oazi Fishtë

 • Farms, Ferma Turistike, Fishte, Lezhe, Oazi Fishte, Restaurants
Gatime tradicionale, me produkte fshati! Te “Oazi Fishtë” mund të gjeni atraksionet më të bukura që natyra na ka bekuar. Kuzhina e saj ofron një shumëllojshmëri gatimesh, të cilat janë përcjellë ndër breza dhe janë autentike të kësaj zone. Vlen për t’u permendur gatimi i rosës së egër, lakrori me kungull etj. Përveç pasurive natyrore […]
Read More

Oazi Gjelbër

 • Ferma Turistike, Lezhe, Oazi Gjelber
Krijimi i fermës lindi si diçka natyrale, duke marrë shkas nga cilësia e produkteve dhe ushqimeve që prodhoheshin. Prandaj këtë eksperiencë “Oazi i gjelbër” e ndau edhe me njerëz të tjerë. Kështu lindi restoranti, në vitin 2014. Nga vetë emri, restoranti duhet të ishte dhe të pasqyronte diçka shumë të thjeshtë dhe të lidhur me […]
Read More

Hylli i Dritës

 • Farms, Ferma Turistike, Hylli i Drites, Lezhe, Restaurants
Në pronën e trashëguar nga të parët, fillimisht ka funksionuar një restorant me produkte lokale të freskëta. Ky ishte vetëm fillimi. Më pas, si rezultat i një kërkese të lartë të produkteve të zonës së Zadrimës, të cilat janë shumë të shijshme e të shëndetshme, u konceptua ferma. Produktet tipike që ofton ajo janë: qengj […]
Read More

Shporta e Reçit

 • Farms, Ferma Turistike, Rec, Restaurants, Shkoder, Shporta e Reçit
“Shporta e Reçit” është një fermë e ndërtuar në zonën e Reçit, të Malësisë së Madhe. Restoranti ka menu me produkte tipike të zonës së Malësisë, ku mbizotërojnë kryesisht produktet e mishit (ferliku) etj. Restoranti ndodhet afër Pyllit të Gështenjave, një pyll shumëvjeçar me gështenja, me sipërfaqe rreth 400 ha. Nga aty, ju mund të […]
Read More

Rruga e Mullirit

 • Farms, Ferma Turistike, Mulli, Restaurants, Rruga e Mullirit, Shkoder
Ferma “Rruga e mullirit” është krijuar nga domosdoshmëria për t’u shërbyer turistëve, të cilët e kanë vizituar dhe vizitojnë zonën e Reçit. Këtu ofrohen produkte dhe ushqime organike të fermës dhe të zonës, me gatime tradicionale. Tipike të zonës janë gështenjat nga Pylli i Gështenjave të Reçit. Ferma ofron tri dhoma fjetjeje, me nga 2 […]
Read More

Kulla e Hupit

 • Bulqize, Farms, Ferma Turistike, Kulla e Hupit, Restaurants
Ëndrra për të shndërruar kullën e të parëve në një shtëpi pritëse (guest house), ka ardhur pas një eksperience 7-vjeçare në agroturizëm. Vitet e para kanë qenë shumë të vështira për këtë lloj aktiviteti, por me kalimin e kohës koncepti i turizmit filloi të ndryshonte pozitivisht, duke shtuar numrin e turistëve në Shqipëri. Të huajt […]
Read More

Bujtina Shtini

 • Bujtina Shtini, Ferma Turistike, Guest House, Peshkopi, Restaurants, Shtini
Bujtina ofron 2 dhoma për akomodim. Në kulinari ofrohen gatime tradicionale të zonës, të cilat gatuhen me produkte organike të fermës. Gatimet më karakteristike janë: fasule me pastërma, byrek me miser, flija etj. Turistët, përveç fermës ku prodhohen produktet, mund të vizitojnë edhe atraksionet turistike të zonës, të tilla si: objektet e kultit (xhamitë), Shpella […]
Read More

Oxhaku i Doçit

 • Doci, Farms, Ferma Turistike, Oxhaku i Doçit, Peshkopi, Restaurants
Bujtina ndodhet në Fushë Lurë (Lurë e vjetër) dhe funksionon prej 4 vitesh. Ka tri dhoma karakteristike, si shtëpitë e kësaj zone. Gjithashtu ofrohet dhe ushqim për vizitorët, të treja vaktet. Mëngjesi është tipik shqiptar. Karakteristike është kultivimi i troftës, frutave të egra stinore, si dhe frutave të thata. Mund të ofrohen shërbime “hiking” (ecje […]
Read More

Ferma Marku

 • Farms, Ferma Marku, Ferma Turistike, Marku, Restaurants, Shkoder
Ferma “Marku” funksionon si një fermë familjare. Ajo ofron bujtinën, si shërbim akomodimi. Numri i dhomave është dy. Ofrohen ushqime vendase, me prodhime vendase, perime dhe fruta, të gjitha nga ferma. Zona ku shtrihet është e pasur me atraksione të veçanta, duke permendur: Fushat e Zadrimës, Malin e Hajmelit, Kalanë e Shën Markut, kishën e […]
Read More

Agriturizëm Shega

 • Farms, Ferma Turistike, Restaurants, Shega, Shega Agritourism, Shkoder
Agroturizëm Shega është një aktivitet familjar. Familja punon prej 30 vitesh në sektorin e fruta-perimeve, e cila ofron shumëllojshmëri produktesh natyrale, deri në 30 artikuj, që nga frutat e perimet, deri te lëngjet e ndryshme natyrale: të shegës, limonit e portokallit. Ferma ofron aktivitete brënda dhe jashtë fermës; gatime brënda fermës, guida jashtë saj. Ushqimi […]
Read More

Ferma Lëpusha

 • Bajram Curri, Farms, Ferma Lepusha, Ferma Turistike, Guest House, Lepusha
Lëpusha është një fermë familjare, në të cilën prodhohen produkte organike, të cilat ofrohen për konsum në bujtinën e fermës. Produkti karakteristik i fermës është mishavina. Në fermë ofrohet akomodimi prej 6 dhomash. Gjithashtu, zona ka shumë atraksione turistike pranë fermës. Në fshatin Lëpushë organizohet një festë lokale, e quajtur “Logu i Bjeshkëve”.
Read More

Pumpkins Albania

 • Farms, Ferma Turistike, Pumpkins Albania, Restaurants, Shkoder
“Pumpkins Albania” ndodhet në fshatin Rragam, 12 km larg qytetit të Shkodrës, në fund të Liqenit të Vaut të Dejës. Në një sipërfaqe prej 500 m2 dhe në dy serra me nga 30 m2 secila, ajo kultivon dhe ofron gjithçka rreth kungujve, që nga mbjellja e tyre e deri te dekorimi apo konsumi. Gjithashtu, ka […]
Read More

Bujtina Pulaj

 • Bujtina Pulaj, Farms, Ferma Turistike, Guest House, Pulaj, Shkoder
Në fillimet e veta kjo shtëpi u ndërtua si shtëpi banimi, me arkitekturë karakteristike vendase. Zona ku ndodhet shtëpia është e pasur me prodhime bujqësore dhe blektorale, ka karakteristikë peshkimin dhe turizmin, si dhe shfrytëzim të madh të burimeve natyrore që gjenden brenda “Zonës së Mbrojtur”. Modeli i shtëpisë pritëse (Guest House 3B: Bed & […]
Read More

Agroturizëm Marku

 • Farms, Ferma Turistike, Marku, Marku Agritrourism, Restaurants, Shkoder
Ferma është ndërtuar në vitin 2019. Një fermë bujqësore, ku prodhohen të gjitha frutat dhe perimet sipas stinëve. Kumbulla, ulliri dhe shega janë pemet që kultivohen më shumë. Aktualisht, numri i dhomave është vetëm dy, por me prespektivë për t’u zgjeruar. Ushqimet që ofrohen janë pothuajse të gjitha të fermës. Aktivitetet që ofrohen janë të […]
Read More

Kantina Kopliku

 • Farms, Ferma Turistike, Kantina Kopliku, Kopliku, Kruje, Restaurants, Winery
Kantina është ndërtuar në vitin 2003, por ka filluar punën në vitin 2013. Produkti kryesor është vera e bardhë dhe e kuqe. Ka ambient restoranti, ku vizitorët mund të çlodhen dhe të drekojnë me familjen. Pranë saj ndodhen vreshtat, ku mund të mësohet për rrushin dhe të praktikohet vjelja e tij. Kallmeti është një produkt […]
Read More

Bujtina Gjana

 • Bujtina Gjana, Farms, Ferma Turistike, Gjana, Guest House, Kukes, Restaurants
Bujtina Gjana ndodhet në fshatin Ujmisht, të krahinës së Lumës. Është 22 km nga qytetit i Kukësit, në rrugën e rikonstruktuar dhe asfaltuar pak vite më parë, që lidh Kukësin me Dibrën. Bujtina gjendet në lartësinë rreth 700 m mbi nivelin e detit dhe prej aty ka një sheshpamje të gjerë, prej nga duken Lartësitë […]
Read More

Birbil Gjoça

 • Birbil Gjoca, Farms, Ferma Turistike, Gjirokaster, Gjoca, Restaurants
Aktiviteti i fermës ka filluar që në vitin 1992. Gjatë këtyre viteve, ferma ofron shërbim gjatë gjithë periudhës së vitit, si në verë, ashtu edhe në dimër. Gjatë verës ofrohen guida në Malin e Gjerë, Gjirokastër, si dhe produktet ushqimore që prodhohen te ferma dhe stani, 100% organike. Në sezonin e dimrit ofrohet ushqim i […]
Read More

Ferma Graçi

 • Farms, Ferma Graçi, Ferma Turistike, Gjirokaster, Graci, Restaurants
Ferma Graçi funksionon si zonë agroturizmi që prej vitit 2016, kur filloi të ofronte hapësira akomodimi nëpërmjet “Camping Gjirokastër”. Ndërkohë, fillesat e veta ferma i ka në vitin 2001, me kultivimin e rrushit dhe drurëve frutorë, që gjenden brenda kufijve të saj. Që nga ai vit, në fermën tonë prodhohet verë e kuqe dhe raki, […]
Read More

Ferma Sali

 • Farms, Ferma Sali, Ferma Turistike, Permet, Restaurants, Sali
Ferma Sali ka filluar aktivitetin e saj në vitin 2015. Frymëzimi dhe ideja për të hapur aktivitetin ka lindur si pasojë e eksperiencave të shumta në lidhje me agroturizmin. Guidat lokale dhe eksplorimi i shumë vendeve të Shqipërisë dhe jashtë saj, kanë qenë frymëzim për të ruajtur traditën e bukur shqiptare. Nga sa më sipër, […]
Read More

Ferma Grand Albanik

 • Farms, Ferma Turistike, Grand Albanik, Grand Albanik Farm, Kelcyre, Outdoor Activities, Restaurants
Ferma Grand Albanik është një aktivitet agro dhe eko-turistik, e cila ndodhet në Luginën e Dëshnicës, në Këlcyrë të rrethit të Gjirokastrës, prej më shumë se 3 vjetësh. Ferma zbaton parimet e fermakulturës në kopshtari, si dhe mbron e pasuron biodiversitetin. Në fermë ndodhet një bar-restorant që aplikon kryesisht kuzhinën tradicionale të zonës dhe specialitete […]
Read More

Lord Byron

 • Farms, Ferma Turistike, Lord Byron, Restaurants, Tepelene
Lord Byron është i shtrirë në një territor prej 18000 m2. Ky aktivitet ka në dispozicion të klienteve restorantin me kapacitet të brendshëm 50 vende, dhe të jashtëm me mbi 100 vende. Nëntë dhoma ofrohen si ambient fjetjeje, me kapacitet 24 persona në total. Ajo që “Lord Byron” ofron është pushim në natyrë, ambiente me […]
Read More

Ferma Xharshë

 • Farms, Ferma Turistike, Ferma Xharshe, Guest House, Korce, Restaurants, Xharshe
Ferma dhe bujtina Xharshë janë një sipërmarrje e vogël familjare, të krijuara respektivisht në vitin 2004 dhe 2016. Në fakt ferma, (me një sipërfaqe totale prej 5000 m2) ndodhet në Pocestë, një fshat në veriperëndim të Korçës, 7 km larg, ndërsa bujtina në Korçë. Ideja e fermës lindi nga profesioni agronom dhe dëshira e madhe […]
Read More

Joen Village

 • Elbasan, Farms, Ferma Turistike, Joen Village
JOEN Village u krijua me 12 dhjetor të vitit 2019. “Fshati ynë i vogël” siç e quajnë, përmban 10 dhoma akomoduese. Ushqimet të cilat ofrohen janë prodhimi i fermës, duke filluar nga qepa, grosha, patatja, karota dhe frutat si: dardha, thana, kumbulla etj. Aty organizohen aktivitete të ndryshme, duke filluar nga lojërat e ndryshme me […]
Read More

BioFarm Gramsh

 • Bio Farm Gramsh, Farms, Ferma Turistike, Gramsh, Restaurants
“Bio Farm Gramsh” është një kompleks agroturistik, i cili ofron një pamje spektakolare dhe shërbime unike, duke filluar nga bar-restoranti me ushqime 100 % organike të prodhuara në fermë, si: bulmet, perime, fruta, mish etj. Kapaciteti për akomodim në bujtinë është 10 dhoma, kamping e sport në natyrë.
Read More

Zejtaria Agritourism

 • Cerrik, Ferma Turistike, Guest House, Restaurants, Zejtaria Agritourism
Restoranti shërben ushqim të freskët tradicional. Bujtina për të fjetur të mrekullon me pamjen nga liqeni. Agroturizëm Zejtaria ofron gjithashtu dhe aktivitete me mjete lundruese si, kanoe e xhiro me skaf. Ferma ndodhet pranë restorantit, 500 metra larg saj. Pas një dreke të shijshme me peshk krap ose humur (peshku i liqenit), të përgatitur në […]
Read More

Tre Bujtinat

 • Elbasan, Ferma Turistike, Guest House, Tre Bujtinat
Tre Bujtinat, restorant dhe dhoma pushimi, ndodhet në Gjinar të Elbasanit. Ato ndodhen në lartësinë 900 metra mbi nivelin e detit, mes pishave të larta dhe ajrit të pastër. Ambientet relaksuese dhe gatimi me produkte të frekëta të fermës dhe fermerëve të zonës, do t’ju japin një kënaqësi të veçantë. Zona ku ngrihen bujtinat ka […]
Read More

Hani i Ilirit

 • Elbasan, Ferma Turistike, Guest House, Hani i Ilirit, Iliri
Ferma është krijuar në formën e një bujtine, ku të ofrohet shërbim, akomodim, servirja e ushqimit në restorant dhe pije. Në total, mendohet të ndërtohen 6-10 dhoma, ku do të jetë i mundur pushimi i turistëve vendas, të qyteteve përreth, por edhe të turistëve të huaj jashtë kufirit të Shqipërisë. Do të bëhet dhe ndërtimi […]
Read More

Ferma Deliu

 • Deliu, Elbasan, Farms, Ferma Deliu, Ferma Turistike, Restaurants
Nisur nga përvoja në sektorin e turizmit, shtëpinë e prindërve në fshat e përshtatën për turizëm familjar. Kështu nisi historia e kësaj ferme. Shtëpia pritëse ofron dy dhoma për fjetje. Produktet ushqimore që serviren janë të gjitha të kopshtit, por edhe të fshatarëve të zonës, duke ndihmuar në zhvillimin ekonomik të fshatit dhe duke konsumuar […]
Read More

Çermenika Farm

 • Cermenika Farm, Elbasan, Farms, Ferma Turistike, Restaurants
Ferma Çermenika është një biznes familjar i familjes Cekoja, që ndodhet në fshatin Qerret të qytetit të Elbasanit. Ajo ka formën e një shtëpie tradicionale, me kapacitet akomodimi deri në 10 veta. Si mundësi akomodimi, ofrohen çadra (kamping) deri në 20 persona. Ferma ka në zotërim dhe një hostel “backpackers” në qytetin e Elbasanit dhe […]
Read More

Peped’oro Bioresort

 • Durres, Farms, Ferma Turistike, pepe doro, Peped'oro Bioresort, pepedoro, Restaurants
Ky aktivitet përfshin hotelin, me kapacitet 13 dhoma gjumi dhe 3 suita, restorantin, barin, pishinën dhe stallën me kuaj, lepuj, pallonj, fazanë, pëllumba, viça, dhi, dele e shumë shpendë. Pranë stallës ndodhet një rezervuar, në të cilën turistët dhe vizitorët vendas mund të bëjnë xhiro me kanoe. Natyra ju fal një qetësi shpirtërore që vetëm […]
Read More

Agroturizëm Hajdar Kuçi

 • Durres, Farms, Ferma Hajdar Kuci, Ferma Turistike, Hajdar Kuci, Restaurants
Agroturizmi Hajdar Kuçi sjell konceptin e njohur “nga toka në tavolinë”. Kjo fermë ndodhet jo shumë minuta larg kryeqytetit, në fshatin Marikaj, mes Tiranës dhe Durrësit. Me një kombinim të elementeve të natyrës, ferma është me të vërtet një oaz qetësie dhe kënaqësie. Ambient organik, gjedhë, vreshta, ullinj, serra, ara, shegë, bletë, liqen e pyll. […]
Read More

Kantina Herta

 • Farms, Ferma Turistike, Herta, Kantina Herta, Restaurants, Tirana, Winery
Kantina Herta është kantina e familjes Hamdi Osmani. Kantina Herta nisi prodhimin në një sipërfaqe vreshti prej 6 ha, sipërfaqe të cilën sot e ka çuar në 10 ha, mbjellë me rrush të llojeve të ndryshme, për prodhimin e verërave si : Shesh i Bardhë, Shesh i Zi, Trebjano, Merlot e Kabernet. Mirëpo kantina Herta […]
Read More

Kantina Kokomani

 • Durres, Farms, Ferma Turistike, Kantina Kokomani, Kokomani, Restaurants, Winery
Ferma Kokomani u themelua fillimisht si një kantinë vere duke prezantuar në tregun shqiptar tri llojet e verërave: Shesh i Zi, Shesh i Bardhë dhe Saint Michael (Shën Mhill). Duke parë për vite me radhë komentet pozitive mbi këto produkte, si edhe çmimet e para në panairet e organizuara nga Ministria e Bujqësisë, u mendua […]
Read More

Kantina Duka

 • Duka, Durres, Farms, Ferma Turistike, Kantina Duka, Restaurants, Winery
Kantina Duka është ngritur në vitin 2007 dhe fuksionon si veprimtari me cikël të mbyllur të prodhimit. Ajo ofron për vizitorët “WineTour”, degustim të verërave, restorant, Kayak, peshkim. Produktet kryesore të fermës janë vera dhe gatimet tradicionale të zonës. Atraksionet turistike afër fermës sonë janë: Kepi i Rodonit, Kalaja e Ishmit, Gjiri i Lalzit etj.
Read More

Agroturizëm Paja

 • Agroturizem Paja, Cerrik, Farms, Ferma Turistike, Paja, Restaurants
Agroturizëm Paja shtrihet midis Liqenit të Seferanit dhe aksit rrugor Belsh-Kuçovë, në të cilin ofrohen një kompleks shërbimesh. Historia e “Agroturizëm Paja” ka filluar pas vitit 2004, pas një experience 11-vjeçare në fushën e turizmit, në shtetin fqinj, Greqi. Gjithçka filloi me prodhimin dhe përpunimin e rrushit për nxjerrjen e nënprodukteve si: verën, rakinë, reçelin, […]
Read More

Agroturizëm Popi

 • Agroturizem Popi, Durres, Farms, Ferma Turistike, Popi, Restaurants
Agroturizmi Restorant Popi, fillimisht ishte një tokë e pazbuluar midis kodrave, pa rrugë, veçse pyje të dendura. Zoti POPI hapi rrugën, për të patur një fermë me koncept ndryshe nga sa kemi në vendin tonë. Çdo gjë në fermë duke nisur nga liqeni, hapësira dedikuar blegtorisë, bujqësisë, u krijuan nga dora e njeriut që bëri […]
Read More

Pema e Jetës

 • Durres, Farms, Ferma Turistike, Jetes, Pema e Jetes, Restaurants
Ferma “Pema e Jetës” është një biznes familjar që lindi nga dëshira për t’ju larguar streseve dhe ‘smogut’ të qytetit, drejt natyrës së padëmtuar. Vetëm 2 km nga rruga nacionale Plepa-Ndroq është shumë lehtë e arritshme nga Tirana dhe Durrësi dhe në udhëkryq të autostradës që lidh Veriun me Jugun e Shqiperisë. Aty kultivohen të […]
Read More

Kantina Korriku

 • Ferma Turistike, Kantina Korriku, Korriku, Kruje, Restaurants, Winery
Kantina Korriku shtrihet në zonën e Bubqit, në rrethin e Krujës, në mes të trekëndëshit të Kalasë së Prezës, Kalasë së Krujës dhe Kalasë së Kepit të Rodonit. Këto kala janë zona turistike. Zanafilla e Kantinës ka qenë prodhimi i verës nga vreshtat e zonës, duke u zgjeruar më pas me një bujtinë të ndërtimit […]
Read More

Ferma Bardhi

 • Bardhi, Farms, Ferma Bardhi, Ferma Turistike, Kruje, Restaurants
Restorant Bardhi është ndërtuar në vitin 1994, ku arkitektura kombëtare ndërthuret me modernen. Motoja e fermës është “përmirësim i vazhdueshëm”. Vizitorët zgjedhin të vijnë sërish, falë personelit të specializuar, që i bën të ndjehen si në shtëpinë e tyre. Restorant Bardhi është i pozicionuar në jugperëndim të kalasë, vetëm pak hapa larg Muzeut Kombëtar Gjergj […]
Read More

Blerina’s Farm

 • Blerina's Farm, Farms, Ferma Turistike, Restaurants, Tirana
Blerina Farm është një minifermë dhe restorant, pjesë paraardhëse e një agroturizmi të mirëfilltë, e cila ofron ushqim të vendit, të stinës dhe të gatuar në mënyrë tradicionale. Qëllimi i fermës është afrimi i klientëve me natyrën, si dhe me ushqimin natyral dhe të shëndetshëm, prodhimet e vendit, të stinës dhe gjithë elementet e një […]
Read More

Ferma e Artë

 • Farms, Ferma e Arte, Ferma Turistike, Restaurants, Tirana
Ferma e Artë është fermë që mbarështon shumë kafshë si: pula, pata, rosa, keca, dhi, dele e zogj. Krahas fermës ka ngritur dhe një restorant, tek i cili ofron një ambient mjaft relaksues, me produkte karakteristike të zonës, të vetë fermës, nga shefi i kuzhinës Airton Çela, me shumë eksperiencë, si brenda ashtu edhe jashtë […]
Read More

Vaj Ulliri Subashi

 • Farms, Ferma Turistike, Tirana, Vaj Ulliri Subashi
Subashi Olive Oil është krijuar që në vitin 2005 dhe prodhon vaj ulliri, punime me dru ulliri, erëza nga ullishta, sapun me vaj ulliri, aromatik natyral, ullinj tavoline, por dhe çajëra të zonës etj. Subashi organizon ture shijimi, si prodhohet vaji i ullirit, ture të njohjes së zonës dhe të ullishteve, ju njeh me historinë […]
Read More

Ferma Lisat

 • Farms, Ferma Lisi, Ferma Turistike, Restaurants, Tirana
Ferma është themeluar në vitin 2013 dhe mbarështon dhi. Qëllimi i krijimit të fermës është prodhimi i produkteve organike si: qumësht, kos, djathë, djathë kaçkavall, gjizë dhe hirrë. Karakteristikë e fermës është pjekja në saç e kecave dhe pulave që rriten në fermë. Gjithashtu ajo ofron edhe aktivitete të ndryshme për fëmijët, që të njohin […]
Read More

Fustanella Farm

 • Ferma Turistike, Fustanella Farm, Restaurants, Tirana
Fustanella Farm është ideuar para tre vitesh, nisur nga panorama që të linte pa frymë, në vendin ku ndodhet dhe sot. Ajo u konkretizua në një ndërmarrje të re agroturizmi, në lagjen Zaranik të Petrelës. Fustanella është e përbërë nga një bujtinë e vogël me tri dhoma, ferma bujqësore dhe një restorant organik që funksionon […]
Read More

Bujtina Musaja

 • Bujtina Musaja, Farms, Ferma Turistike, Horse Riding, Kukes
Është një minifermë që mbarështon lopë. Prodhimet e saj shërbejnë për të furnizuar bujtinën me produkte bulmeti, të cilat iu shërbehen turistëve. Është një shtëpi e vjetër e restauruar dhe e kthyer në bujtinë, duke risjellë për turistët jetën reale në fshat. Bujtina ndodhet në Parkun Kombëtar Korab-Koritnik, një nga atraksionet me bukuri të jashtëzakonshme […]
Read More

Nano Bio Resort

 • Farms, Ferma Turistike, Hotels, Nano Bio Resort, Restaurants, Tirana
Nano Resort shtrihet në një hapësirë të gjelbëruar, me pyje e të mbjella të ndryshme, që nga ullinjtë e deri te frutat, perimet e lulet dekorative. Produktet merren direkt nga 4 serra të mëdha në ambientet e resortit, ku rriten shumëllojshmëri produktesh, si dhe nga tokat e mbjella në kufijtë e resortit. Filozofia e “Nano […]
Read More

Uka Farm

 • Farms, Ferma Turistike, Restaurants, Tirana, Uka Farm, Winery
Uka Farm është një fermë bujqësore polikulturale me produkte biologjike, pa spërkatje me pesticide. Në të ndodhet një kantinë vere, ku prodhohet verë autoktone shqiptare nga kultivarë rrushi të zonës dhe restoranti, ku shërbehen produktet e fermës me konceptin “nga ferma në tavolinë” (farm to table). Uka Farm është kthyer tashmë në një atraksion turistik […]
Read More

Vila-Shehi Winery & Agritourism

 • Ferma Turistike, Restaurants, Tirana, Vila-Shehi Winery & Agritourism, Winery
Vreshtaria dhe kantina familjare VILA-SHEHI është themeluar në vitin 1994. Zona ku është ngritur kantina dhe ambientet ndihmëse janë zona tipike me tradita, përsa i përket prodhimit të rrushit dhe të verës. Vizitorët kanë mundësi të njihen me varietet e rrushit autokton, si Shesh i Bardhë e Shesh i Zi, të shijojnë këto verëra në […]
Read More

Farma Sotira

 • Ferma Agroturistike, Ferma Sotira, Horse Riding, Hotels, Leskovik, Restaurants
Nëse po kërkoni të largoheni nga jeta e zhurmshme e qytetit, Ferma Sotira është vendi i duhur për ju. Mishërimi i largësisë, kjo fermë gjendet larg kaosit urban në rrethin jug-lindor të Kolonjës, në 1000m lartësi, afër kufirit me Greqinë. Kushdo që udhëton nga Përmeti për në Korçë, do të kalojë në mënyrë të pashmangshme […]
Read More

Kantina Nurellari

 • Berat, Ferma Agroturistike, Kantina Nurellari, Winery
Kantina e familjes Nurellari të bie në sy në shikim të parë në fshatin Fushë-Peshtan, një fshat i vogël që ka 1200 banorë. Ai ndodhet në jug-lindje të Beratit në një rrafshnaltë, i kufizuar nga lumi Osum në njërën anë dhe fushat e malit Tomorr në anën tjetër. Prona është e mirëmbajtur ndërsa ndërtesa e […]
Read More

Agroturizëm Alpeta

 • Berat, Ferma Agroturistike, Kantina Alpeta, Restaurants, Winery
E rrethuar me kodrina poshtë malit Tomorr shtrihet fshati Roshnik, ku banojnë 120 familje, vetëm 30 minuta larg me makinë në veri-lindje të Beratit, i rrethuar me vreshta, ullishte dhe pemishte. Kantina Alpeta ndodhet në fund të rrugës së asfaltuar që kalon përmes fshatit, duke lënë pas xhaminë. Një biznes i vërtetë familjar, Alpeta përfshin […]
Read More

Kodra e Kuajve

 • Durres, Ferma Agroturistike, Hotels, Kodra e Kuajve, Restaurants
Është e qartë se ajo çka më së shumti ngjall kureshtje në lidhje me Kodrën e Kuajve është emri. Restoranti dhe rezorti dominohen nga një rrethim i madh për hipizëm, rreth të cilit janë organizuar hoteli, restoranti në katin përdhe, stallat e kuajve dhe hapësira per tu ulur në natyrë e restorantit. Historia e rezortit […]
Read More

Agroturizëm Huqi

 • Agroturizëm Huqi, Durres, Ferma Agroturistike, Hotels, Restaurants
Restoranti i Gëzim Huqit vështirë se mund të gjendej në një vend më idilik. Jashtë rrugës kryesore për te Gjiri i Lalzit dhe vetëm gjysmë ore nga kryeqyteti, Tirana, ai ndodhet pikërisht përgjatë bregut të një rezervuari të vogël, i rrethuar nga kodra me tarraca, dhe me pamje deri në Adriatik. Pas një karriere të […]
Read More

Agroturizëm Gjepali

 • Agroturizem Gjepali, Durres, Ferma Agroturistike, Gjepali, Hotel, Hotels, Restaurants, restorant
Historia e Agroturizëm Gjepali nis, në kuptimin më të gjerë, 23 vjet më parë, kur Fundim Gjepali, atëherë vetëm 14 vjeç, la fshatin e tij dhe emigroi në Itali në kërkim të një jete më të mirë. Fillimisht ai filloi punë në një restorant në fund të “zinxhirit ushqimor”, por me kalimin e viteve punoi […]
Read More

Kantina Enol

 • Ferma Agroturistike, Kantina Enol, Restaurants, Tirana, Winery
Kantina Enol gjendet vetëm 30-minuta larg me makinë nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, jo shumë larg nga aeroporti, në fshatin Prezë. Kalaja e Prezës e shekullit XIV sheh mbi Tiranë dhe rrafshinën e rrethuar nga malet e Krujës dhe Dajtit. Gjatë betejave kundër osmanëve në shekullin XV, kështjella shërbeu si një kështjellë kryesore dhe pikë […]
Read More

Bujtina Dini

 • Bujtina Dini, Ferma Agroturistike, Restaurants, Rubik
Bujtina e Kol Markut dhe familjes së tij ndodhet rreth 5 kilometra larg Rubikut, në rrethin e Mirditës, e pozicionuar në një luginë të vogël që karakterizohet nga gjelbërimi i harlisur dhe qetësia. Pavarësisht se është vetëm disa kilometra larg autostradës kryesore që lidh Tiranën me Kosovën, ambienti është shumë rural. Teksa ecën përgjatë rrugës […]
Read More

Mrizi i Zanave

 • Farms, Ferma Agroturistike, Hotels, Lezhe, Mrizi, Mrizi i Zanave, Restaurants
Asnjë botim mbi fermat e agroturizmit shqiptar nuk do të ishte i plotë pa përmendur Mrizin e Zanave. Emblema e agroturizmit shqiptar është ide fantastike e shefit të kuzhinës Altin Prenga, i cili ngriti restorantin dhe fermën aty ngjitur në fshatin Fishtë në veri të Shqipërisë. Altini, së bashku me vëllain e tij, Antonin, emigruan […]
Read More

Shkreli Resort

 • Ferma Agroturistike, Hotels, Restaurants, Shkreli Resort, Tirana
Shkreli Resort gjendet në një kodër pranë Qafës së Shtamës dhe përfshin një hotel malor dhe një kompleks restoranti. Prona prej 2 hektarësh, që i takon resortit, ndodhet në kufirin midis qarkut të Krujës dhe qarkut të Dibrës, në zemër të Parkut Kombëtar të Qafë Shtamës. Resorti është 45 minuta nga Kruja përmes rrugëve me […]
Read More

Bujtina Tomadhe

 • Bujtina Tomadhe, Ferma Agroturistike, Restaurants, Tirana
Pas malit te Dajtit, simbol i Tiranës, shtrihet një luginë që ndodhet jo shumë larg nga kryeqyteti i zhurmshëm, saqë është e vështirë të besosh se ajo gjendet vetëm një orë e gjysmë me makinë nga kryeqyteti. Një rrugë me kthesa kalon përmes malin, mbi qafën e Priskës dhe në drejtim të fshatit Shëngjergj. Bujtina […]
Read More

Kështjella

 • Berat, Farms, Ferma Agroturistike, Hotels, Kështjella, Restaurants
Restoranti i Tomorr Ismailajt dhe vëllezërve të tij shtrihet anash rrugës nacionale SH72 që të çon në veri të Beratit, në fshatin Poshnjë. Ai gjendet pranë sheshit të bukur me lule të rindërtuar të fshatit dhe rrapit të tij tipik gjigant, që shumica e fshatrave të jugut e kanë në qendër të tyre dhe historikisht […]
Read More

Nari Lundra

 • Ferma Agroturistike, Hotels, Nari Lundra, Restaurants, Tirana, Winery
Restoranti i z. Ardian Tufa, i njohur nga miqtë dhe klientët e tij si Nari, ndodhet vetëm 20 minuta me makinë jashtë Tiranës. Kur lë qendrën tregtare TEG dhe një varg kompleksesh me vila prapa, zona bëhet menjëherë më rurale dhe disa metra më tej, duke hyrë në fshatin Lundër, të bie në sy ndërtesa […]
Read More

Kantina Arbëri

 • Arberi, Ferma Agroturistike, Kantina Arbëri, Restaurants, Rreshen, Winery
Vlera e traditës në Kantinën Arbëri është e dukshme pas hapave që ka ndërmarrë familja Kaçorri, nga prodhimi i një sasie të vogël vere për nevoja personale dhe lokale, për t’u bërë një nga kantinat më të njohura të Shqipërisë. Sot, vera e tyre është nderuar me shumë çmime ndërkombëtare dhe familja, e drejtuar nga […]
Read More

Agroturizëm Nëna Dashuri

 • Agroturizem Zerja, Ferma Agroturistike, Hotels, Peshkopi, Restaurants, Zerja
Qarku i Dibrës, në kufi me Maqedoninë, shpesh neglizhohet nga turistët dhe vizitorët. Edhe pse i zhytur në veriperëndim të vendit, larg nga pikat kryesore turistike të Shqipërisë dhe deri tani, i vështirë për t’u arritur me rrugë, zona ka shumë për t’i ofruar vizitorit aventurier. Traditat e pasura bujqësore janë ende të gjalla në […]
Read More

Taverna Xhufka

 • Farms, Ferma Agroturistike, Korce, Restaurants, Taverna Xhufka, Xhufka
Të vizitosh Tavernën Xhufka në pjesën rurale të Qarkut të Korçës është të marrësh frymë në ajër të pastër. Një rrugë e vogël anësore para se të hyni në fshatin Boboshticë të çon deri në rrëzë të vargmalit Morava, të cilat janë pjesë e Parkut Kombëtar të Bredhit të Drenovës. Sidomos në kulmin e verës, […]
Read More

Bujtina Xhebro

 • Bujtina Xhebro, Ferma Agroturistike, Hotels, Restaurants, Tepelene, Xhebro
Kur të mbërrini në Bujtinën Xhebro, një bujtinë e ndërtuar në shpatin e malit të Këndrevicës, keni të garantuar një aventurë të vërtetë. Në fund të një udhëtimi të gjatë, i cili nis nga qyteti i Tepelenës, ndodhet bujtina, largësia e së cilës kuptohet vetëm kur mbërrini aty. Rruga e përshkuar është gjithë kthesa, 8 […]
Read More